Oatmeal Stout

Aromat
Łagodny aromat palonego zboża, często z kawowym charakterem. Lekka słodkość może sugerować kawowo-kremowe odczucia. Owocowość powinna być niska do średniej. Dwuacetyl średnio-niski do brak. Aromat chmielowy słaby do brak (najczęściej brytyjskie odmiany chmielu). Opcjonalnie delikatny aromat owsianki.

Wygląd
Średnio brązowy do czarny kolor. Gęsta, kremowa, utrzymująca się długo, żółto-brązowa do brązowa piana. Może być nie przeźroczyste (w innym wypadku powinno być klarowne).

Smak
Średnio słodkie do średnio wytrawne na podniebieniu wraz z kompleksowymi smakami owsa oraz ciemnego palonego zboża. Owies może nadać orzechowy, zbożowy albo ziemisty smak. Ciemne zboża mogą łączyć się z słodową słodkością nadając odczucia mlecznej czekolady albo kawy ze śmietanką. Średnia goryczka chmielowa zbilansowana w kierunku słodowym. Diacetyl średnio niski do brak. Smaki chmielowe od średnio niskich do brak.

Tekstura
Od średnio pełna do pełna treściwość. Gładkie, jedwabiste, czasami nawet prawie oleista śliskość, która pochodzi od owsa. Kremowe. Od średnie do średnio wysokie nagazowanie.

Ogólne wrażenie
Bardzo ciemne, bardzo treściwe, palone, słodowe ale wraz z obowiązkowym smakiem i zapachem owsianki.

Komentarz
Biorąc pod uwagę słodkość, styl ten znajduje się pomiędzy słodkim (sweet) a wytrawnym (dry) stoutem. Istnieją odmiany od lekko słodkich po całkiem wytrawne. Poziom goryczki również może być różny, jak również wrażenie owsianki. Mały zasyp owsa może nadać pewną dozę jedwabistości w treściwości oraz bogactwo smaków i zapachów, natomiast duży zasyp owsa może być całkiem intensywny w smaku oraz z prawie oleistą teksturą smaku. Podczas oceny piwa należy pozwolić na różnice w interpretacji stylu.

Historia
Angielska, sezonowa odmiana sweet stout, która jest mniej słodka od oryginału, oraz opiera się na owsianej treściwości i kompleksowości a nie na słodkości i treściwości wynikającej z użycia laktozy.

Surowce
Słody pale, karmelowe oraz ciemne słody i palone zboża. Owies (5-10%+) używany by nadać pełną treściwość oraz kompleksowość smaku. Chmiel głównie do nadania goryczki. Drożdże górnej fermentacji. Woda powinna posiadać węglanową twardość.

Podstawowe informacje
Gęstość początkowa: 11.9 – 15.9°Blg
Goryczka: 25 – 40 IBU
Gęstość końcowa: 2.6 – 4.6°Blg
Kolor: 22 – 40 SRM
Alkohol objętościowo: 4.2 – 5.9%

Komercyjne przykłady
Samuel Smith Oatmeal Stout, Young’s Oatmeal Stout, McAuslan Oatmeal Stout, Maclay’s Oat Malt Stout, Broughton Kinmount Willie Oatmeal Stout, Anderson Valley Barney Flats Oatmeal Stout, Tröegs Oatmeal Stout, New Holland The Poet, Goose Island Oatmeal Stout, Wolaver’s Oatmeal Stout

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opisy styli i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.