American Pale Ale

Aromat
Przeważnie umiarkowany do mocny aromat chmielu, który wynika z chmielenia na zimno albo dodania na koniec warzenia amerykańskich odmian chmieli. Cytrusowy charakter jest często spotykany, ale niewymagany. Słaba do umiarkowana słodować wspiera obecność aromatów chmielowych oraz opcjonalnie może przedstawiać specjalny charakter słodowy (chlebowy, prażony, ciasteczkowy). Estry owocowe mogą być na różnym poziomie – od umiarkowanego do niewyczuwalnego. Brak dwuacetylu. Chmielenie na zimno (jeśli zastosowane) może nadać trawiastych nut, aczkolwiek ten charakter nie powinien być zbyt uwydatniony.

Wygląd
Jasno złoty do ciemno bursztynowy kolor. Umiarkowanie wysoka, żółtobiała piana, która długo się utrzymuje. Generalnie całkiem klarowne, ale wersje chmielone na zimno mogą być delikatnie mgliste.

Smak
Przeważnie umiarkowane do mocne smaki chmielowe, przedstawiające charakter chmieli amerykańskich (ale inne odmiany chmieli też mogą być użyte). Obecność chmieli wspierana jest przez niski do umiarkowanie mocny słodowy charakter, może opcjonalnie przedstawiać słaby charakter słodowy (chlebowy, prażony, ciasteczkowy). Balans chmielowo-słodowy przeważnie skłania się w kierunku goryczki i chmielu, ale obecność smaków słodowych może być wyraźna. Smaki karmelowe są przeważnie powściągliwe albo nieobecne. Estry owocowe mogą być od umiarkowanych do niewyczuwalnych. Umiarkowana do mocna goryczka chmielowa wraz z średnim do wytrawnym finiszem. Smaki chmielowe i goryczka przeważnie pozostają do finiszu. Brak dwuacetylu. Chmielenie na zimno (jeśli użyte) może nadać trawiastych nut, ale ten charakter nie powinien być zbytnio uwydatniony.

Tekstura
Średnio lekka do średnia treściwość. Nagazowanie umiarkowane do mocne. Ogólnie gładki finisz bez cierpkości wynikającej z użycia dużych ilości chmielu.

Ogólne wrażenie
Odświeżające oraz mocno chmielowe wraz z odpowiednio mocnym wsparciem słodowym.

Komentarz
Zauważalna różnica w kolorze pomiędzy American Pale Ale i American Amber Ale. American Pale Ale jest generalnie czystsze, zawiera mniej słodowo-karmelowego charakteru; jest również mniej treściwe oraz bardziej chmielowe.

Historia
Amerykańska adaptacja English Pale Ale, wykorzystująca lokalne surowce (chmiele, słody, drożdże i wodę). Przeważnie posiada jaśniejszy kolor, czystszą fermentację i zawiera mniej smaków i zapachów karmelowych w porównaniu do angielskiego odpowiednika.

Surowce
Słód Pale Ale, typowo amerykański dwurzędowy. Przeważnie chmiele amerykańskie, ale nie zawsze te z cytrusowym charakterem. Amerykańskie drożdże górnej fermentacji. Woda może być różna, jeśli chodzi o zawartość siarczanów, ale zawartość węglanów powinna być relatywnie niska. Słody specjalne i zboża mogą nadać charakteru i kompleksowości, ale generalnie powinny być relatywnie w niewielkich proporcjach. Zasyp, który nadaje słodowego i bogatego smaku, lekkiej słodkości i prażonych albo chlebowych nut jest przeważnie dodawany (obok chmielu), aby rozróżnić poszczególne marki.

Podstawowe informacje
Gęstość początkowa: 11.2 – 14.7°Blg
Goryczka: 30 – 45 IBU
Gęstość końcowa: 2.6 – 3.8°Blg
Kolor: 5 – 14 SRM
Alkohol objętościowo: 4.5 – 6.2%

Komercyjne przykłady
Bard (Profesja), Hermes (Olimp), King of Hop (AleBrowar), Shark (Kopyra & Widawa), Sierra Nevada Pale Ale, Stone Pale Ale, Great Lakes Burning River Pale Ale, Bear Republic XP Pale Ale, Anderson Valley Poleeko Gold Pale Ale, Deschutes Mirror Pond, Full Sail Pale Ale, Three Floyds X-Tra Pale Ale, Firestone Pale Ale, Left Hand Brewing Jackman’s Pale Ale

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opisy styli i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.