SMaSH Ale

Opis stylu
Single Malt and Single Hop Ale – piwo górnej fermentacji, uwarzone przy użyciu tylko jednego rodzaju słodu i jednej odmiany chmielu. Styl bazowy pozostaje w gestii piwowara, z zastrzeżeniem widełek ekstraktu początkowego oraz koloru, w celu wyrównania szans. Najprostszym wyborem wydaje się pale ale, jednak bez trudu można wyobrazić sobie w tej kategorii altbiera czy nawet wariację nt. piwa grodziskiego.

Należy mieć na uwadze to, aby pozostając w zgodzie z nazwą kategorii, w piwie wyczuwalny był charakter zarówno użytego słodu, jak i chmielu – tu jednak trzeba skupić się przede wszystkim na walorach smakowo-aromatycznych, w mniejszym stopniu na goryczce, która w zbyt wysokim natężeniu przykryje w piwie słodowość.

Słód użyty do uwarzenia piwa SMaSH musi być aktywny enzymatycznie. W praktyce więc, piwowar musi prawdopodobnie wybrać pomiędzy: pilzneńskim, pale ale, monachijskim, wiedeńskim i wędzonymi. Ciekawym pomysłem wydaje się użycie stosunkowo nowego na rynku słodu Red X. Odważniejsi piwowarzy mogą pokusić się o zastosowanie słodów z innych niż jęczmień zbóż. Taki wybór jednak należy dobrze przemyśleć, obierając dobrą strategię przy filtracji. Niedopuszczalnie jest dodawanie enzymów podczas zacierania. Odmiana chmielu zależy już jedynie od fantazji i pomysłu piwowara.

Do fermentacji piwa SMaSH zaleca się użycie neutralnego szczepu drożdży, w celu uwydatnienia charakteru użytego słodu i chmielu. Drożdże dające bogaty bukiet estrowy i/lub fenolowy nie są wskazane, gdyż efekty ich pracy zaburzyłyby odbiór piwa.

Nie należy używać żadnych dodatków poza podstawowymi surowcami piwowarskimi: woda, słód, chmiel i drożdże.

Podstawowe informacje
Gęstość początkowa: 12 – 16°Blg
Goryczka: zależnie od wybranego stylu bazowego
Gęstość końcowa: zależnie od wybranego stylu bazowego
Kolor: 2 – 18 SRM
Alkohol objętościowo: zależnie od wybranego stylu bazowego

Komercyjne przykłady
SMaSH APA (ArcyBrowar), Kinky Ale (Doctor Brew), Vic Secret (Doctor Brew), Simcoe S.M.A.S.H. India Pale Ale (Wrężel)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opisy styli i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.