Fruit Ale

Aromat
Wyraźne przyjemne zapachy związane z owocami powinny być zauważalne w aromacie; aczkolwiek, aromaty jednych owoców (np. maliny, wiśnie) są mocniejsze niż innych owoców (np. jagody, truskawki) – dopuszczalny różny poziom owocowych cech i intensywności od subtelnego do agresywnego. Cechy owocowe powinny być przyjemne, wspierające, nie sztuczne i nieodpowiedniej intensywności (biorąc pod uwagę cechy owoców) ani nie powinny posiadać wad jak na przykład utlenienie. Jak wszystkie piwa specjalne, poprawne piwo owocowe powinno być harmonicznie zbalansowane pomiędzy owocami, a drugoplanowymi cechami stylu piwa. Gdy owoce są użyte do produkcji piwa, aromaty chmielowe, ubocznych produktów fermentacji i elementy słodowe piwa nie muszą być zauważalne. Surowce (w szczególności chmiel) mogą być specjalnie słabiej wyczuwalne, aby pozwolić cechom owocowym wyjść na wierzch podczas końcowej prezentacji piwa. Aromaty chmielowe mogą nie być obecne, albo zmieszane z aromatami owocowymi, w zależności od stylu. Owoce powinny wnieść dodatkowej złożoności do piwa, ale nie powinno być na tyle wyczuwalne by nie odnieść wrażenie niezrównoważenia podczas prezentacji. Cierpkość może być obecna, jeśli występuje w konkretnych owocach użytych do produkcji, ale nie powinna być zbytnio intensywna.

Wygląd
Wygląd powinien być odpowiedni do piwa bazowego i będzie się różnił w zależności od stylu piwa bazowego. Dla piw jaśniejszych wraz z owocami, które przedstawiają mocny kolor, powinien być on zauważalny. Kolor owoców w piwie jest przeważnie jaśniejszy niż kolor miąższu owocowego i może nabierać trochę innych odcieni. Piwo owocowe może być mgliste albo klarowne. Piana może nabrać koloru owoców.

Smak
Podobnie jak w aromacie, wyraźne cechy smaku związane z konkretnymi owocami powinny być zauważalne, mogą różnić się w poziomie intensywności od subtelnych do agresywnych. Balans owocowy i piwa bazowego jest podstawą i cechy owocowe nie powinny być sztuczne i/albo nieodpowiednio mocne, tak by sugerować sok owocowy. Goryczka chmielowa, smaki słodowe, zawartość alkoholu i posmaki produktów ubocznych fermentacji, takich jak estry czy dwuacetyl powinny być odpowiednie do piwa bazowego i powinny być zbalansowane z wyraźną obecnością smaków owocowych. Elementy te (w szczególności chmiel) mogą być przytłumione, by pozwolić cechom owocowym wyjść na wierzch podczas końcowej prezentacji. Cierpkość może być obecna, jeśli występuje naturalnie w owocach użytych do produkcji piwa, ale nie powinna być nieodpowiednio intensywna. Owoce mają nadać smaków owocowych, a nie słodkości w piwach owocowych. Cukier z owoców przeważnie jest w pełni fermentowany, wpływa na delikatne posmaki i powoduje bardziej wytrawny finisz niż można byłoby się spodziewać ze stylu piwa bazowego. Słodkość po fermentacji nie zawsze jest negatywną cechą.

Tekstura
Tekstura może być różna w zależności od piwa bazowego i odpowiednia do danego piwa bazowego. Treściwość i poziom nagazowania powinien być odpowiedni do piwa bazowego. Owoce przeważnie nadają cukrów fermentowalnych, które rozrzedzają piwo; z tego powodu piwo może wydawać się lżejsze niż zadeklarowane piwo bazowe

Ogólne wrażenie
Zharmonizowane połączenie owoców i piwa. Kluczowe atrybuty stylu piwa bazowego będą inne po dodaniu owoców. Nie należy oczekiwać, że piwo bazowe będzie smakowało tak samo jak jego zmieniona wersja. Oceniać piwo należy na podstawie przyjemności smaku i balansu w gotowym produkcie.

Surowce
Podstawą są słody dobrane odpowiednio dla danego stylu piwa bazowego. Owoce mogą być użyte pod różną postacią, zarówno świeże, mrożone, jak i suszone lub jako pulpa czy naturalne ekstrakty owocowe. Chmiele tradycyjne europejskie lub nowofalowe. Drożdże górnej fermentacji.

Podstawowe informacje
Gęstość początkowa: 12 – 16°Blg
Goryczka: w zależności od piwa bazowego
Gęstość końcowa: w zależności od piwa bazowego
Kolor: w zależności od piwa bazowego i wybranych owoców
Alkohol objętościowo: w zależności od piwa bazowego

Komercyjne przykłady
Jan Olbracht Rzemieślniczy Kuźnia Piwowarów Fruit Ale, Nepomucen / Szałpiw Wiśbier, Browar Amber Po godzinach APPLE WHEAT, Bell’s Cherry Stout, Dogfish Head Aprihop, Ebulum Elderberry Black Ale, Weyerbacher Raspberry Imperial Stout, Pyramid Apricot Ale, Browar Stu Mostów ART.+5 Imperial Apricot IPA, ART.+8 Strawberry Berliner Weisse

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opisy styli i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.