Chocolate Ale

Aromat
Na pierwszym planie powinny pojawić się nuty czekoladowe i mleczne, kawowe. Dopuszczalne są również aromaty karmelowe oraz palone, jednak nie powinny być zbyt intensywne. Nie powinno się wyczuwać aromatów pochodzących z chmielu. Niedopuszczalny jest zapach aldehydu octowego. W mocniejszych wersjach alkohol dobrze ukryty.

Wygląd
Kolor od miedzianego do ciemno brązowego. Klarowność od słabej do delikatnie opalizującej. Piana drobno- lub średnio-pęcherzykowa, kremowo-beżowa do brązowej, średnio trwała, niska do średnio wysokiej.

Smak
Na pierwszym planie powinna pojawić się czekolada, w zależności od użytych dodatków może być to smak od słodkiego, mlecznego do wytrawnego, delikatnie palonego lub kawowego. Goryczka bardzo niska do niskiej.

Tekstura
Ze względu na niskie odfermentowanie piwo powinno być pełne, treściwe. Powinno być gładkie, nisko nasycone C02. Nuty alkoholowe, jeśli są wyczuwalne, powinny mieć charakter ciepły, rozgrzewający ale nie ostry.

Ogólne wrażenie
Piwo przyjemnie kremowe, nisko nagazowane, dobrze pijalne. Pierwsze wrażenie nie powinno pozostawiać złudzeń co do czekoladowego charakteru piwa.

Surowce
Słody pale ale, czekoladowe, karmelowe, palone, możliwe zastosowanie dodatku płatków
owsianych, laktozy, czekolady, kakao. Chmiel tylko na goryczkę. Drożdże górnej fermentacji.

Podstawowe informacje
Gęstość początkowa: 13 – 18°Blg
Goryczka: 18 – 35 IBU
Gęstość końcowa: 3 – 5.2°Blg
Kolor: 15 – 40 SRM
Alkohol objętościowo: 4 – 7.4%

Komercyjne przykłady
Chocolate Ale (Boulevard Brewing Co.), White Chocolate Ale (AntyBrowar & Piwoteka), Hatlifter Stout (Grand Ridge Brewery)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opisy styli i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.