Belgian Tripel

Aromat
Bukiet piwa mocno złożony. Połączenie przypraw, owoców cytrusowych i delikatnego aromatu chmielowego. Średni do mocnego aromat przyprawowy – ostre, pieprzowe albo goździkowe fenole. Estry owocowe umiarkowane, przypominające owoce cytrusowe, głównie pomarańczowe oraz lekko bananowe. Aromat alkoholowy nieobecny do niskiego. Aromat chmielowy niski – chmiel szlachetny przyprawowy, kwiatowy, czasami perfumowy. Brak bimbrowych bądź rozpuszczalnikowych aromatów alkoholu. Dopuszczalne delikatne aromaty gumy balonowej, moreli oraz brzoskwini.

Wygląd
Kolor od jasnożółtego do ciemnozłotego, klarowne. Piana kremowa lub koloru białego. Obfita i wysoka, drobnopęcherzykowa, pozostawiająca charakterystyczną belgijską koronkę na szkle.

Smak
Wyważone połączenie przypraw, owoców i smaków alkoholowych wsparte przez delikatne cechy słodu. Lekka słodowość nie powoduje uczucia słodkości oraz nie może być ziarnista. Smaki alkoholowe delikatne i mało intensywne, mogą być przyprawowe. Wysokie odfermentowanie piwa prowadzi do wytrawnego finiszu. Goryczka od średniej do średnio wysokiej, krótka i intensywna. Może być lekko alkoholowa, lecz nigdy ściągająca. Powstaje w wyniku kombinacji goryczki chmielowej i fenoli pochodzących od drożdży.

Tekstura
Treściwość średnio niska do średniej, może się wydawać niższa niż wskazuje na to ekstrakt piwa. Dość wysokie wysycenie, musujące, typowo belgijskie. Brak rozgrzewających odczuć i rozpuszczalnikowego charakteru alkoholu.

Ogólne wrażenie
Mocne piwo z dobrze ukrytym alkoholem, który nie może być rozgrzewający. Wysokie nagazowanie pozwala na wydobycie złożonego bukietu piwa. Intensywność i bogactwo aromatów powinno być dobrze zbalansowane. Przeważają aromaty fenolowe – pieprzne i przyprawowe, przełamane cytrusową owocowością i delikatnym kwiatowym lub ziołowym chmielem. W smaku wyważona goryczka z delikatną słodowością i wytrawnym finiszem.

Surowce
Relatywnie lekką treściwość piwo zawdzięcza użycia jako bazy słodu pilzneńskiego i do 20% cukru białego lub jasnego kandyzowanego. Chmiele klasyczne – przyprawowe, kwiatowe, czasami perfumowe. Belgijskie drożdże, produkujące kompleksowy aromat estrowo-fenolowy oraz delikatny, dobrze ukryty alkohol. Dodatki przypraw nie należą do tradycji i jeśli zostały użyte, powinny występować w tle i przypominać typową belgijską przyprawowość. Do warzenia piwa używano typowo miękkiej wody. Klasycznie zawsze refermentowane w butelkach.

Podstawowe informacje
Gęstość początkowa: 17 – 22°Blg
Goryczka: 20 – 40 IBU
Gęstość końcowa: 2 – 5°Blg
Kolor: 4 – 7 SRM
Alkohol objętościowo: 7.5 – 10.5%

Komercyjne przykłady
Westmalle Tripel, Affligem Tripel, Chimay Cinq Cents, Cornelius Triple Blond

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opisy styli i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.